Denham Springs' Christian Mallet won the boys large schools 3200-meter race, followed by Evan Bergeron of Walker and CJ Cain of Denham Springs.

Renee Glascock

Team standings

1. (tie) Walker 115, Denham Springs 115. 3. (tie) Live Oak 23, Albany 23.

Track events

100: 1. Tyre Golmond, Denham Springs, 11.30. 2. Terrell Warner, Walker, 11.41. 3. Malik Turner, Walker, 12.35. 4. Jaylen Jenkins, Denham Springs, 12.51. 5. Daeshon Doherty, Albany, 12.66. 6. James McGowan, Albany, 12.94. 7. Gabe Williams, Live Oak, 13.01. 8. Zion Jones, Live Oak, 13.03.

200: 1. Terrell Warner, Live Oak, 22.73. 2. Cameron Restivo, Denham Springs, 23.95. 3. Qaeshon Clark, Walker, 24.86. 4. Jaylen Jenkins, Denham Springs, 24.99. 5. Hunter Anderson, Live Oak, 26.11. 6. James McGowan, Albany, 26.12. 7. Daeshon Doherty, Albany, 26.23. 8. Collin Gauthier, Live Oak, 26.25.

400: 1. Julian White, Denhamm Springs, 54.35. 2. Bryant Hanewinkel, Albany, 55.22. 3. Trevor Jenkins, Denham Springs, 55.32. 4. Zach Westbrook, Live Oak, 56.38. 5. Paul Loper, Walker, 56.81. 6. Chase Robertson, Albany, 59.51. 7. Issac Bozarth, Live Oak, 1:04.16.

800: 1. Dillon Jones, Walker, 2:11.71. 2. Abren Prestige, Denham Springs, 2:14.73. 3. Justin Peters, Live Oak, 2:17.66. 4. Christian Haggenmacher, Denham Springs, 2:18.04. 5. Andrew King, Walker, 2:20.95. 6. Drew Thompson, Albany, 2:25.89. 7. David Weathersby, Albany, 2:26.97. 8. Sam Frazier, Live Oak, 2:44.52.

1600: 1. Christian Mallet, Denham Springs, 4:45.33. 2. Andrew King, Walker, 4:50.23. 3. CJ Cain, Denham Springs, 4:58.12. 4. Evan Bergeron, Walker, 5:00.23. 5. Justin Peters, Live Oak, 5:00.43. 6. Nic Broderick, Lie Oak, 5:01.81. 7. Drew Thompson, Albany, 5:05.68. 8. Jason Penton, Albany, 5:22.83.

3200: 1. Christian Mallet, Denham Springs, 11:07.00. 2. Evan Bergeron, Walker, 11:11.98. 3. CJ Cain, Denham Springs, 11:16.82. 4. Drew Thompson, Albany, 11:18.31. 5. Ethan Bergeron, Walker, 11:31.07. 6. Jason Penton, Albany, 11:42.66. 7. Daniel Loper, Live Oak, 11:45.21. 8. Blake Schubert, Live Oak, 11:58.72.

110 hurdles: 1. Landen Harper, Walker, 15.94. 2. D'Angelo Stewart, Denham Springs, 16.97. 3. Ethan Noble, Live Oak, 18.94. 4. Jace Stafford, Live Oak, 20.76. 5. Matthew Fuentes, Denham Springs, 21.01.

300 hurdles: 1. Landen Harper, Walker, 41.86. 2. Hunter Miller, Walker, 44.17. 3. Cameron Reed, Denham Springs, 44.63. 4. Conner DeLaune, Albany, 49.84. 5. Ethan Noble, Live Oak, 50.35. 6. Carter DeLaune, Albany, 53.52. 7. Jace Stafford, Live Oak, 54.65.

4x100 relay: 1. Walker (Jalen Hills, Quaeshon Clark, Malik Turner, Terrell Warner), 44.95. 2. Denham Springs, 46.16. 3. Albany, 48.50. 4. Live Oak, 48.83.

4x200 relay: 1. Walker (Hunter Miller, Quaeshon Clark, Paul Loper, Ezekiel Baaheth), 1:37.72. 2. Denham Springs, 1:38.07. 3. Live Oak, 1:41.80.

4x400 relay: 1. Denham Springs (Landon Brou, Damon Herod, Trevor Jenkins, Julian White), 3:41.41. 2. Walker, 3:42.12. 3. Live Oak, 4:09.54.

Field events

High jump: 1. D'Angelo Stewart, Denham Springs, 6-6.25. 2. Sean Sykes, Albany, 5-8. 3. Damon Herod, Denham Springs, 5-6. 4. Ezekiel Baaheth, Walker, 5-4. 5. Bryson Snapp, Live Oak, 5-2. 6. Anthony Wascom, Walker, J5-2. 7. Issac Bozarth, Live Oak, 4-10.

Pole vault: 1. Cameron Reed, Denham Springs, 13-6. 2. Nipun Wadhwa, Albany, 13-0. 3. Malik Turner, Walker, 12-6. 4. Mathew Guzzardo, Denham Springs, 12-0. 5. Alex Miller, Albany, 11-0. 6. Blaze Hayden, Walker 10-6. 7. Sam Frazier, Live Oak, 8-6.

Long jump: 1. Landen Harper, Walker, 20-5. 2. Damon Herod, Denham Springs, 20-0.5. 3. Heath Woods Denham Springs, 18-3.5. 4. Terrell Warner, Walker, 17-7.75. 5. Chase Robertson, Albany, 15-6.25.

Triple jump: 1. Landen Harper, Walker, 40-5. 2. Malik Turner, Walker, 39-5.5. 3. D'Angelo Stewart, Denham Springs, 38-3.5. 4. Bryson Snapp, Live Oak, 36-6. 5. Heath Woods, Denham Springs, 35-8. 6. David Weathersby, Albany, 35-1.5.

Shot put: 1. Noah Cox, Walker, 45-1. 2. Martin Brooks, Walker, 41-1. 3. Zach Harris, Denham Springs, 38-4.75. 4. Jacoby Lee, Live Oak, 36-3.75. 5. Brandon Babb, Denham Springs, 33-9.5. 6. Tyler Braun, Live Oak, 32-7.5. 7. Jordan Landry, Albany, 29-7. 8. Bradley Schultz, Albany, 28-4.5.

Discus: 1. Austin Dunaway, Denham Springs, 123-5. 2. Noah Cox, Walker, 122-2. 3. Zach Harris, Denham Springs, 108-10. 4. James McGowan, Albany, 94-9. 5. Jeremy Hills Walker, 90-0. 6. Tyler Braun, Live Oak, 89-11. 7. Kahlil Smith, Live Oak, 89-0. 8. Jordan Landry, Albany, 62-10.

Javelin: 1. Easton Cifreo, Walker, 161-3. 2. Braeden Smith, Walker, 160-5. 3. Parker Simoneaux, Denham Springs, 157-0. 4. Landon Brou, Denham Springs, 136-4.5. 5. Hunter Anderson, Live Oak, 133-3.5. 6. Collin Gauthier, Live Oak, 129.00.5. 7. Conner DeLaune, Albany, 64-9.

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.